مالدینی اسطوره فوتبال ایتالیا درگذشت

چزاره مالدینی

فوتبال ایتالیا عزادار شد

چزاره مالدینی بازیکن و سرمربی ایتالیایی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرنگار ورزشی رزرو آسان ، چزاره مالدینی بازیکن و سرمربی ایتالیایی در سن 84 سالگی در بامداد امروز دار فانی را وداع گفت ، پسر وی که پائولو مالدینی بازیکن سرشناس ایتالیا است رسما این خبر را تایید کرد.(مالدینی اسطوره فوتبال ایتالیا درگذشت)

چزاره مالدینی

مالدینی اسطوره فوتبال ایتالیا درگذشت

چزاره مالدینی (متولد ۵ فوریه ۱۹۳۲)، بازیکن اسبق فوتبال و از مربیان پیشکسوت ایتالیا و میلان بود.وی پدر پائولو مالدینی اسطوره ی باشگاه میلان و تیم ملی ایتالیا است که در زمان بازیکنی اش در تیم های تریستیانا ، میلان و تورینو را داشت و در سال 1966 به حضور حرفه ای اش به عنوان بازیکن پایان داد و فعالیت اش را در عرصه مربیگری تا سال 2002 و درخشش تیم ملی پاراگوئه ادامه داد.

تیم هایی که چزاره اسطوره ای هدایت آنها را برعهده داشت ؛ میلان،فوگیو،ترنانا،پارما،تیم ملی ایتالیا ،میلان و تیم ملی پاراگوئه بود.

چزاره مالدینی چزاره مالدینی

بازی استقلال با هاماربی سوئد قطعی شد

مسابقه دوستانه استقلال تهران

بازی استقلال با هاماربی سوئد که در آستانه لغو شدن قرار گرفته بود، با تهدید باشگاه هاماربی سوئد دوباره رنگ و بوی واقعی به خود گرفت.

رزرو آسان – وحید اکرمی : چند ماه پیش بود که باشگاه هاماربی سوئد با باشگاه استقلال تهران قرارداد برگزاری بازی دوستانه ای را نهایی کرد و بدین ترتیب خبر بازی استقلال با هاماربی سوئد در اولین روزهای سال جدید روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت. باشگاه هامارابی سوئد از همان ابتدا برنامه ریزی برای میزبانی از آبیهای تهران و برگزاری رقابت دوستانه را آغاز کرد. این تیم همچنین در این مدت، بلیت های این رویارویی را نیز پیش فروش کرد که بنا به اخبار رسیده نزدیک به 6 تا 7 هزار تماشاگر با خرید بلیت این مسابقه خواهان تماشای بازی استقلال با هماربی سوئد از نزدیک شده اند.

اما در فاصله زمانی چند هفته تا برگزاری این بازی،آبی های تهران در تصمیمی غیرمنتظره، اعلام کردند که سفر آنها منتفی است و بازی استقلال با هاماربی سوئد برگزار نخواهد شد. بدون اینکه مدیران این تیم بتوانند توضیح قانع کننده ای برای این پرسش داشته باشند که چرا همان ابتدا شرایط سفر استقلال به سوئد را نسنجیده اند و با هاماربی قرارداد انجام مسابقه بسته اند؟

اما این تصمیم باعث شد که شوک بزرگی به باشگاه سوئدی وارد شود و مشکلات فراوانی را پیش روی آنها قرار دهد. چون آنها نه تنها باید پاسخگوی طرفدارانی باشند که مدت هاست بلیت این بازی را خریداری کردند بلکه به وجه بین المللی شان نیز آسیب های جدی وارد شده بود.

بدین منظور باجین رئیس باشگاه هاماربی دست به کار شد و مدیران آبی را تهدید کرد که اگر بازی استقلال با هاماربی سوئد برگزار نشود او به مراجع قضایی فیفا شکایت خواهد کرد و جرایم سنگینی را متوجه آنها خواهد کرد. باجین گفت: « ما برای این بازی چندین هزار بلیت فروختیم و جدای از ضررهای مالی باید جوابگوی احساسات طرفداران مان هم باشیم.واقعا درک کردن این تصمیم برای ما دشوار بود و به همین خاطر به استقلال گفتیم باید به این سفر و بازی پایبند باشند در غیر این صورت کار به مراجع قضایی فیفا و جرایم سنگین برای شان کشیده می شود».

اکنون این تهدید مثمر ثمر واقع شده است و مسئولان تیم پر طرفدار پایتخت، اعلام کرده اند که بازی استقلال با هاماربی سوئد در همان روز و ساعت مقرر برگزار خواهد شد.

بازی دوستانه استقلال تهران
بازی استقلال با هاماربی سوئد در 25 مارس برگزار خواهد شد

وقتی به اندازه کافی، طلبکاران آبی ها، پاشنه در باشگاه را در آورده اند و استقلالیها هم آهی در بساط ندارند که بتوانند جوابشان را بدهند، اصلا دوست ندارند که با تصمیمی نادرست، نام تیمی بین المللی را هم به لیست طول و دراز طلبکاران شان اضافه نمایند. سری که درد نمی کند را دستمال نمی بندند.

باشگاه های سوارکاری مشهد و پرورش قهرمانان ملی

باشگاه های سوارکاری مشهد ،تاکنون قهرمانان متعددی را در سطح ملی، به جامعه ورزشی معرفی کرده اند. استان خراسان رضوی از دیرباز، یکی از قطب های رشته ورزشی سوارکاری بوده است.

رزرو آسان : از زمانی که آریائیها با اسبان وحشی ای که در مناطق خوش آب و هوای آسیای مرکزی و اروپا به صورت رها و آزاد می زیسته اند، آشنا شدند پای اسبها به زندگی ایرانیان باز شد و از آنروز تاکنون، این حیوانات نجیب بودند که توانستند نقش مهم و پررنگی را در جامعه ایرانی بازی کنند. اما امروزه و بدلیل پیشرفت علم و تکنولوژی، از اسبها، بیشتر در ورزش و مسابقات ورزشی استفاده می شود. استان خراسان رضوی و در راس آن شهر مقدس مشهد یکی از مهمترین قطب های سوارکاری در ایران است. سوارکاران متعددی توانسته اند پس از درخشش در باشگاه های سوارکاری مشهد ، در سطوح مختلف کشوری نیز افتخار آفرینی کنند. در تمام رده های سنی از جمله نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان و در هر در دو قسمت آقایان و بانوان، رتبه ای نبوده است که توسط سوارکاران مشهدی فتح نشده باشد. آقای محمد صادق کنویسی در قسمت آقایان و خانم هاله نیکویی در قسمت بانوان شاید پرافتخارترین سوارکاران استان باشند که نه تنها در مسابقات داخل کشور، بلکه در سطوح ملی و در رقابت با سوارکاران دیگر کشورها، بسیار خوش درخشیده اند.

 

پرافتخارترین سوارکار مشهد
محمد صادق کنویسی

 

بانوی سوارکار مشهدی
هاله نیکویی

امروزه نیز جوانان مشهدی میل و اشتیاق زیادی برای سوارکاری و شرکت در مسابقات پرش و کورس دارند. مراجعه این جوانان به باشگاه های سوارکاری مشهد و آشنایی با اسب و فنون سوارکاری در این باشگاهها، دلیل اصلی پشتوانه سازی آینده این رشته در استان است و می توان امید داشت روند معرفی سوارکاران زبده و توانمند این استان به کشور ادامه داشته باشد.

در حال حاضر تعداد باشگاه های سوارکاری مشهد خیلی زیاد نیست و از معروفترین آنها می توان به باشگاه های سوارکاری ارشاد، فردوسی ، کاشانی، کاظمیان، ملی و پویا  اشاره کرد. فعالیت اصلی باشگاه های سوارکاری مشهد بر مبنای نگهداری و تربیت اسب و نیز آموزش و فراگیری رشته با نشاط سوارکاری به علاقه مندان است. از دیگر فعالیت های باشگاه های سوارکاری مشهد برگزاری مسابقات کورس و پرش با اسب است که در میان استقبال پرشور دوست داران این رشته ورزشی، با هیجان و حساسیت خاصی برگزار می شود.  کشش و جذابیت این رشته ورزشی مفرح و البته پر خرج آنقدر زیاد هست که هر ساله شاهد آن باشیم که جوانان بسیاری، به سمت باشگاه های سوارکاری مشهد روانه شوند. لازمه موفقیت این جوانان، داشتن یک برنامه ریزی قوی و منسجم و البته وجود سرمایه گذاران توانا و عاشق است.

با وجود پیشکسوتان دلسوز و صنایع پویا در استان و تجمیع آنها با هم، یقینا دست یابی سوارکاران استان به بالاترین سکوهای کشوری و حتی ملی دور از دسترس نخواهد بود.

قرارداد برانکو با پرسپولیس تمدید نخواهد شد

سرمربی پرسپولیس

تمدید قرارداد برانکو با پرسپولیس در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و به نظر می رسد برانکو در پایان فصل با این تیم و هوادارانش خداحافظی خواهد کرد.

رزرو آسانوحید اکرمی : موضوع تمدید قرارداد برانکو با پرسپولیس ، یکی از مهمترین دغدغه هایی است که این روزها آرامش را از خانواده بزرگ این تیم سلب نموده است. برای هواداران تیفوسی سرخ ها که پس از سال ها شاهد روند رو به رشد و کسب موفقیت در تیم خود هستند، احتمال عدم عقد قرارداد برانکو با پرسپولیس آنقدر مهم هست که ذهن آنها را به طور کلی به خود مشغول کند.

از مواردی که  در لیگ فوتبال ایران همه ساله مشاهده می شود، حضور مربیان و بازیکنان دیگر کشورها در آن است. یکی از گزینه های روی میز مدیران تیمهای ایرانی، استخدام و استفاده از مربیان و یا بازیکنان خارجی است. این مدیران، به امید اینکه بتوانند تیم خود را تقویت نمایند و لشگری قدرتمند را آماده نبرد فوتبالی لیگ کنند، دست به دامان خارجی ها می شوند و قراردادهایی بعضا کلان نیز با آنها منعقد می کنند. اما در بیشتر موارد، در هدف خود ناکام شده و تیرشان به سنگ می خورد. حباب گزینه های خارجی آنها، تنها پس از گذشت چند هفته می ترکد و متوجه می شوند که مواردی بهتر و ارزانتر از داخل وجود داشتند، که بتوانند عصای دست تیم شوند.

اما گاهی اوقات که البته کمتر هم رخ می دهد، استخدام گزینه های خارجی، انتخابی بسیار خوب و موثر برای تیم می شوند و باعث ارتقا و رشد تیم خود و بالطبع لیگ برتر می گردند. برانکو ایوانکوویچ از آن دسته از خارجی هاست.

پرسپولیس سالیان سال بود که حال و روز خوبی نداشت. این تیم مدتهاست که نه تنها از دستیابی به عنوان قهرمانی در لیگ برتر بازمانده، بلکه حتی نتوانسته خود را جزء مدعیان کسب این عنوان قرار دهد. هواداران این تیم چندان به یاد نمی آورند که در هفته های پایانی لیگ، پرسپولیس در کورس رقابت با دیگر تیمهای مدعی باشد و برای کسب مقام قهرمانی بجنگد. اما پرسپولیس امسال با سرمربی گری برانکو همه را امیدوار کرده است. پس از عقد قرارداد برانکو با پرسپولیس، بازیکنانی به مراتب جوان تر و ارزان تر به نسبت بازیکنان دوره های قبلی روانه این تیم شدند.

قرارداد برانکو با پرسپولیس
قرارداد برانکو با پرسپولیس

بعد از شروع لیگ و گذشت چند هفته از آن، پرسپولیس حتی طعم قرارگرفتن در قعر جدول را هم چشید. هماهنگی بازیکنان جوان با هم و جا افتادن آنها در تیم با ریشه و پر هوادار پرسپولیس مدتی زمان نیاز داشت. پس از سپری شدن هفته های ابتدایی لیگ و روشن شدن موتور قرمزهای پایتخت، روند رو به رشد و کسب پیروزی ها و موفقیت های پی درپی و جمع آوری امتیازات زیاد، باعث شد که اکنون پرسپولیس برانکو، به یکی از مدعیان اصلی کسب عنوان قهرمانی تبدیل شود. اما در این روزهای خوش، اخباری ناخوشایند گرد پرسپولیس می چرخد. گویا آرامش و راحتی برای هوداران سرخ، حرام است. قرارداد برانکو با پرسپولیس آخر فصل به اتمام می رسد و هنوز مدیران این تیم به جمع بندی نهایی برای تمدید آن نرسیده اند. معلوم نیست چرا مدیرانی که در ابتدای فصل با انتخابی صحیح و شایسته و اضافه کردن آقای پروفسور به تیم، هواداران را دوباره با تیم آشتی دادند، برای تمدید قرارداد برانکو با پرسپولیس وقت کشی می کنند. بدتر از همه آنکه این روزها اخباری مبنی بر پیشنهاد یک میلیون دلاری تیمی مصری به نام المصری، به بیرون درز پیدا کرده که نشان دهنده آن است که برانکو ایوانکوویچ مشتریان پر و پاقرصی هم دارد. آیا مدیر عامل و هیئت مدیره پرسپولیس نمی دانند که لیگ ایران زیر ذره بین کشورهای عربی به خصوص کشورهای حاشیه خلیج همیشه فارس است؟

با نگاهی کوتاه به گذشته لیگ به روشنی خواهیم دید که بازیکنان یا مربیان خارجی ای که در لیگ ایران درخشیده اند به سرعت جذب تیم های متمول و پولدار عربی شده اند. لیست بازیکنان ایرانی که در این سالها به لیگهای عربی ییلاق قشلاق کرده اند بسیار زیاد است. پژمان منتظری، علی کریمی، محمدرضا خلعتبری، آندرانیک تیموریان، فرهاد مجیدی، مجتبی جباری، جواد نکونام و …. به کنار . حتی اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد هم با درخشش در تیم ملی ایران، با پیشنهادهای چرب و وسوسه انگیز این تیم ها، عطای درخشش در لیگ های معتبر اروپایی را به لقایش بخشیده اند و مشغول سرمایه اندوزی گشته اند. این ماجرا اما منحصر به ایرانی ها نیست. چندین مربی و بازیکن خارجی هم وجود داشته اند که با درخشش در فوتبال ایران در تیررس پیشنهادهای اغواگونه عربها قرار گرفته اند. لوکا بوناچیچ، زلاتکو کرانچار به عنوان مربی و یحیی توره و ادر لوسیانو ادینیو و … به عنوان بازیکن پس از درخشش و کسب مقام قهرمانی یا آقای گلی از لیگ ایران به سمت لیگ های کشورهای حاشیه خلیج فارس کوچ کرده اند. آیا برانکو ایوانکوویچ با آنها متفاوت است؟ آیا او هوادار یا عاشق پرسپولیس است که در مقام انتخاب، از دستور عقلش سرپیچی نماید و عاشقانه تصمیم گیری کند؟ آیا او از پول و ثروت بدش می آید؟

به نظر می رسد در حالی که قرارداد برانکو با پرسپولیس در حال اتمام است و رقیبان ثروتمند در کمین او نشسته اند، نباید به ادامه حضور برانکو در فصل یا فصول بعد در این تیم خوشبین بود. مگر اینکه در همین روزها، مدیران پرسپولیس از خواب غفلت خارج شوند و هر چه سریعتر قرارداد برانکو با پرسپولیس را تمدید نمایند. کسی چه می داند که پرفسور ایوانکوویچ برای آینده حرفه ای خود چه خواب هایی دیده است.

یازدهمین قهرمانی تیم ملی فوتسال ایران در آسیا

قهرمانی تیم ملی فوتسال ایران در مسابقات قهرمانی آسیا

تیم ملی فوتسال ایران برای یازدهمین بار، جام طلایی مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا را بالای سر برد.

رزرو آسان – وحید اکرمیتیم ملی فوتسال ایران در دیدار نهایی چهاردهمین دوره مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا که در تاشکند ازبکستان برگزار گردید، توانست با نتیجه 2 بر یک، میزبان رقابتها را مغلوب کند و برای یازدهمین بار در آسیا، جام طلایی رقابتها را بالای سر ببرد.

قبل از شروع رقابتها و پس از دو دوره ناکامی تیم ملی فوتسال ایران در بازیهای آسیایی، بیم و تردیدی جدی، میان فوتسال دوستان ایرانی موج می زد که آیا این دوره از رقابتها خط بطلانی بر ناکامی های دو دوره اخیر خواهد بود؟ آیا تیم ملی فوتسال ایران دوباره در قاره کهن، تاج گذاری خواهد کرد؟ آیا تیمهای ژاپن و تایلند به عنوان حریفان اصلی تیم ملی فوتسال، دوباره در مقابل ایران زانو خواهند زد؟

اما با شروع رقابتها، این تیم ملی فوتسال ایران بود که از بازی اول، برای همه تیم ها خط و نشان کشید. ارائه بازیهای فنی و سطح بالا و پیاده کردن حرکات تکنیکی و تاکتیکی زیبا و ثبت بردهای پرگل در مقابل حریفان آسیایی، موجی از شادی و امید را در دل هواداران به وجود آورد.  تیم ملی فوتسال ایران با سرمربی ای کاملا بومی و کاربلد به نام محمد ناظم الشریعه توانست با قدرت رقیبان را یکی پس از دیگری کنار زند و بالاخره به ناکامی های اخیر در آسیا پایان دهد.

در چهاردهمین دوره از مسابقات فوتسال جام قهرمانی آسیا، تیم ملی فوتسال ایران، توانست حریفان را مقتدرانه و با نتایج پرگل شکست دهد. تیم ایران در 6 دیدار 48 بار توپ را از خط دروازه حریفان عبور داد و در تمام بازیها فقط و فقط 4 گل از حریفان دریافت کرد. کسب این نتایج درخشان را البته نباید به پای ضعف حریفان نوشت. چرا که تیمی مثل ویتنام که بازی را در نیمه نهایی با نتیجه 13-1 به تیم ملی فوتسال ایران واگذار کرده بود در مرحله قبل و در یک چهارم نهایی توانسته بود به تیم فوتسال قدرتمند ژاپن، 6 گل بزند و این تیم را از سر راه بردارد. علاوه بر قهرمانی تیم ایران در این رقابت ها ، علی‌اصغر حسن‌زاده، بازیکن تیم ملی فوتسال کشورمان نیز به عنوان بهترین بازیکن مسابقات شناخته شد. همچنین تیم ایران جام اخلاق این دوره از مسابقات را نیز کسب کرد.

علی‌اصغر حسن‌زاده، بازیکن فوتسال
علی‌اصغر حسن‌زاده، بازیکن تیم ملی فوتسال ایران

اما دلایل و نقاط قوت تیم ملی فوتسال ایران را باید در داخل خود این تیم جستجو کرد. کادر فنی با دانش و بومی در راس کار قرار گرفته است و این کادر مدتهاست که شناخت کافی و وافی از بازیکنان دارد. اینطور نبود که تیم دارای بازیکنان ثابت باشد و این بازیکنان به اقتضای بازی و در دقایق سپری شده از مسابقه، با بازیکنان ذخیره جابه جا شوند. کادر فنی در بازیهای مختلف تیم ملی، از مهره های متفاوت استفاده می کرد و در مقابل هر تیمی بازیکنان مناسب همان سبک را به میدان می فرستاد. ضمن اینکه همبستگی و همدلی بازیکنان و کادر فنی تیم ملی نیز در سطح بالایی قرار داشت. اما دلیل دیگر موفقیت تیم ملی فوتسال ایران را باید برگزاری لیگ داخلی منظم و منسجم و سطح بالای فوتسال دانست که باعث شده بود تا توانایی و قدرت تیم ملی دو چندان شود.

به نظر می رسد که اکنون تیم ملی فوتسال ایران به رشد و بلوغ مناسبی رسیده و به اندازه کافی در آسیا، آقایی کرده است. پر بیراه نیست اگر از این تیم، انتظار درخشش و کسب موفقیت های بیشتر در سطح جهانی را داشته باشیم.

موفقیت های اخیر پرسپولیس و دلایل آن

موفقیتهای اخیر پرسپولیس و دلایل آن

موفقیت های اخیر پرسپولیس را می توان به خط میانی این تیم مربوط دانست. خطی که در آن محسن مسلمان، کمال کامیابی نیا و فرشاد احمدزاده مهره های اصلی اش را تشکیل می دهند.

رزرو آسان – وحید اکرمی : روند رو به رشد و موفقیت های اخیر پرسپولیس، برای هواداران پرشور این تیم به طور حتم بسیار خوشایند و لذت بخش است، و در صورت حفظ این رویه هواداران می توانند به آینده این تیم چه در لیگ برتر و چه در جام باشگاههای آسیا امیدوار باشند، اما دلیل اصلی موفقیت های اخیر پرسپولیس را می توان به خط میانی این تیم مربوط دانست. خطی که در آن محسن مسلمان، کمال کامیابی نیا و فرشاد احمدزاده مهره های اصلی اش را تشکیل می دهند و در این هفته ها و با درخشش خود، خط میانی پرسپولیس را به نقطه قوت این تیم تبدیل کرده اند. بازی مناسب، هماهنگ و همگون این سه بازیکن باعث شده است که حرکت تیمی سرخها، بهتر و روانتر صورت گیرد و موقعیت های گل زنی زیادی روی دروازه حریفان خلق شود، بی دلیل نیست که اکنون مهدی طارمی در صدر جدول گلزنان لیگ برتر قرار دارد. هافبکهای قدرتمند پرسپولیس، این روزها به خوبی عصای دست برانکو و هواداران پر تعداد ارتش سرخ شده اند و می توان آنها را بانیان اصلی روند رو به رشد و موفقیت های اخیر پرسپولیس دانست. مسلمان ، کامیابی نیا و احمدزاده اکنون یکی از قدرتمندترین خطوط میانی را در میان تیمهای لیگ برتری تشکیل داده اند.

نقش برانکو ایوانکوویچ نیز در موفقیت های اخیر پرسپولیس بسیار حایز اهمیت و پررنگ است. برانکو پس از عقد قرارداد با پرسپولیس نفراتی مثل ماریچ، احمدزاده، رضاییان، انصاری، کامیابی نیا، حیدریه و … را به خدمت گرفت و در این میان حتی به ارتباط با  دلالان هم متهم شد. تیم او در هفته های آغازین لیگ حتی طعم انتهای جدول را چشید، اما برانکو به خریدها و قابلیتهایشان ایمان داشت و می دانست که چگونه باید از آنها در پازل تاکتیکی و فنی خود ، بهره گیرد. اکنون این بازیکنان و به خصوص احمدزاده، کامیابی نیا، رضاییان و انصاری به بازیکنان کلیدی و تاثیر گذار پرسپولیس تبدیل شده اند و خلا و نبود آنها در تیم حسابی به چشم می آید.

موفقیت های اخیر پرسپولیس
دلیل اصلی موفقیت های اخیر پرسپولیس

اما نکته ی منفی ای که در بازیهای پرسپولیس به وضوح مشاهده می شود و روی اعصاب تماشاچیان این تیم است، اینست که بازیکنان هجومی، پس از به ثمر رسیدن اولین گل پرسپولیس، کمی مغرور شده و هر کدام سعی می کنند، گلهای بعدی را خودشان به ثمر برسانند تا نام آنها نیز در لیست گلزنان ثبت شود. این رویه باعث می شود که توپهای زیادی در مقابل دروازه حریفان به هدر رود و در بازیهای حساس و در مقابل تیمهای قدر، برد مسلم و مقتدرانه با یک تساوی و یا حتی باخت تعویض شود.همان چیزی که در بازی با تیمهای اصفهانی سپاهان و ذوب آهن حسابی به چشم آمد و خللی در موفقیت های اخیر پرسپولیس بوجود آورد.

تا آخر لیگ، یازده هفته دیگر باقیست. باید دید که آیا پرسپولیسیها می توانند بازیهای روان و موفق خود را تا پایان لیگ ادامه دهند؟

لیگ برتر فوتبال در پایان هفته هجدهم

لیگ برتر فوتبال جام خلیج فارس

لیگ برتر فوتبال

نتایج و جدول لیگ برتر فوتبال ایران در پایان هفته هجدهم

رزرو آسان –  وحید اکرمی: هفته هجدهم لیگ برتر فوتبال جام خلیج فارس پس از وقفه ای طولانی به انجام رسید و در آن سرخابی ها و اصفهانی ها به تساوی دست یافتند. در این هفته از لیگ برتر فوتبال، استقلال تهران در اصفهان موفق شد ذوب آهن مدعی را با نتیجه بدون گل متوقف کند و همچنان فاصله 4 امتیازی اش را با این تیم اصفهانی حفظ کند و کماکان به صدرنشینی ادامه دهد.

سید مهدی رحمتی دروازه بان استقلال,
سید مهدی رحمتی دروازه بان استقلال, با چند واکنش زیبا مانع فروپاشی دروازه استقلال شد.

در بازی مهم دیگر این هفته از لیگ برتر فوتبال تیم سپاهان در ورزشگاه آزادی دست به کار بزرگی زد و توانست پرسپولیس را در ورزشگاه آزادی و با یک بازیکن کمتر متوقف کند. در این بازی که یکی از بازیهای زیبا و مهیج لیگ برتر فوتبال بود دو تیم پس از پایان 90 دقیقه به تساوی دو بر دو رضایت دادند. نکته قابل ذکر این بازی ناکامی مهدی طارمی مهاجم پرسپولیس و از دست دادن چند موقعیت مناسب در این بازی بود که باعث شد پرسپولیس در این هفته از لیگ برتر فوتبال نتواند از توقف استقلال صدرنشین استفاده کند و فاصله خودش را با صدر کمتر نماید.

مهدی طارمی مهاجم پرسپولیس
مهدی طارمی مهاجم پرسپولیس, در این بازی چند موقعیت مناسب را از دست داد.

 اما هفته هجدهم لیگ برتر فوتبال، با پیروزی های ارزشمند نمایندگان خراسان همراه بود. تیمهای سیاه جامگان و پدیده خراسان در این هفته توانستند با پیروزی مقابل نفت تهران و سایپا کرج، بعد از هفته ها لبخند رضایت را بر لبان فوتبال دوستان مشهدی بنشانند و هم اینکه کمی موقعیت خود را در جدول لیگ برتر فوتبال سر و سامان ببخشند.

در دیگر بازی مهم این هفته تیم استقلال خوزستان رده دومی در دومین هفته متوالی طعم شکست را چشید و در مقابل همشهری خود، فولاد خوزستان با نتیجه یک بر صفر تن به شکست داد.

 دیگر نتایج بازیهای هفته هجدهم لیگ برتر فوتبال به شرح زیر است.

استقلال اهواز 1 – 1 ملوان

تراکتورسازی 0 – 0 راه‌آهن

صبای قم 0 – 2 گسترش فولاد

جدول لیگ برتر فوتبال ایران در پایان این هفته به شرح زیر است:

جدول لیگ برتر فوتبال- فصل(94-95)

لیگ برتر جام خلیج فارس پایان هفته هجدهم

ردیف

تيم بازيها برد مساوی باخت گل زده گل خورده تفاضل گل

امتياز

1

استقلال

18 9 8 1 28 15 13

35

2

استقلال خوزستان

18 9 6 3 19 8 11

33

3

ذوب آهن 18 8 7 3 22 10 12

31

4

پرسپولیس 18 8 6 4 27 20 7

30

5

سایپا 18 9 3 6 18 14 4

30

6

صبای قم 18 7 7 4 18 15 3

28

7 تراکتورسازی 18 6 9 3 18 12 6

27

8 نفت تهران 18 6 7 5 20 17 3

25

9

گسترش فولاد 18 6 7 5 16 13 3

25

10

سپاهان 18 5 10 3 18 16 2

25

11

پدیده 18 5 6 7 18 25 -7

21

12

ملوان 18 4 7 7 12 16 -4

19

13 فولاد 18 4 5 9 14 24 -10

17

14

سیاه جامگان 18 4 3 11 12 20 -8 15

15

راه‌آهن 18 2 7 9 14 23 -9

13

16 استقلال اهواز 18 1 4 13 9 35 -26

7

شوک در پرسپولیس

مراسم ختم همایون بهزادی و شرکت بازیکنان پرسپولیس در جشن تولد محسن مسلمان

 

مراسم ختم همایون بهزادی یا جشن تولد محسن مسلمان !؟

حاشیه در پرسپولیس تمامی ندارد

رزرو آسان – وحید اکرمی: هنوز مدتی از شوک و حاشیه ای که سوشا مکانی با رفتار نابخردانه اش به پرسپولیس وارد کرده بود،نگذشته است که، نوبت به حاشیه بعدی رسید. در سری جدید این شوک، جمعی از بازیکنان جوان و با تجربه پرسپولیس، به جای شرکت در مراسم ختم همایون بهزادی پیشکسوت نامی سرخها، در مراسم جشن تولد محسن مسلمان شرکت کرده و مشغول شادی و خوشحالی شدند.البته آنها سعی داشتند که این جشن تولد مخفیانه باشد و رسانه ای نشود اما غافل از اینکه در عصر ارتباطات، انتشار اخبار محرمانه از نوشیدن یک لیوان آب هم راحت تر است. چندی پیش هم سوشا مکانی همبازیشان، درست از همین ناحیه بازی خورده بود و ظاهرا اینبار نوبت جمعی دیگر است که حاشیه در پرسپولیس ایجاد کنند.

بدتر از همه آنجاست که محمود خوردبین سرپرست باشگاه پرسپولیس، می گوید: “آن روز هم من و هم برانکو به بازیکنان گفتیم که عصر تمرین ندارند و می‌تواند با خیال راحت در مراسم ختم شرکت کنند. اما متاسفانه بازیکنان کم‌کاری کردند.”یعنی اینکه بازیکنان پرسپولیس برای انجام مراسم جشن تولد و برپایی شادی و سرور، انجام تمرینات این تیم و مراسم ختم همایون بهزادی را با هم پیچاندند.

بماند از اینکه بازیکنان پرسپولیس، چند روز پیش هم، تنها چند ساعت پس از فوت رضا احدی پیشکسوت استقلال، جشن تولد هافبک ملی‌پوش شان را در رختکن تیم برگزار نمودند و با کیک‌مالی کردن صورت کامیابی‌نیا و برپایی جشن و شادی به نوعی در جامعه فوتبالی حرمت‌شکنی کردند. آیا حاشیه در پرسپولیس به صلاح این تیم است؟

مراسم جشن تولد کامیابی نیا در رختکن پرسپولیس, حاشیه در پرسپولیس
حاشیه در پرسپولیس

اما نکته ای که باید به آن اذعان داشت آنست که کسی مخالف انجام تفریحات سالم و برگزاری مراسم جشن، مطابق عرف و شرع نیست اما خویشتن داری و رفتار خردمندانه و نیز حفظ اخلاق و نگه داشتن حرمت بزرگتر،  از واجبات زندگی اجتماعی سالم است. از قدیم گفته اند که عمر دست خداست. اگر به جای مرحوم همایون بهزادی پرسپولیسی، پرسپولیسی ها یکی از افراد خانواده و یا عزیزان خود را ازدست می دادند، آیا باز هم چنین جشنی را برپا می کردند یا در آن شرکت می نمودند؟ آیا صاحبان عزا از هم تیمی های خود انتظار نداشتند تا مراسمات شادی را کمی به تعویق بیاندازند و خودشان را شریک غم عزاداران بدانند.

خانواده پرسپولیس

آیا مرحوم همایون بهزادی مرد بیحاشیه در پرسپولیس، از خانواده این تیم نبود؟ خانواده که هیچ، بهزادی را باید یکی از موسسان باشگاه پرسپولیس نامید. باشگاهی که اکنون برای خیلی ها پول و ثروت و شهرت و مقام را به همراه آورده است. چنین شخصی شایسته احترام بیشتر نیست؟

همایون بهزادی کسی است که در روز 16 شهريور سال 1352 با زدن سه گل و دادن يك پاس گل، پايه‌گذار برد تاریخی 6 بر صفر پرسپوليس مقابل استقلال بود، آنوقت بازیکنان پرسپولیس با خوشحالی بسیار، به جای شرکت در مراسم ختم جناب اسطوره، در جشن تولد هم تیمی شرکت می کنند و با نشان دادن عدد 6 خامیشان را به رخ همگان می کشند.

عالیجنابان سرخ پوش، امروز نوبت شماست که بین اخلاق و بی اخلاقی یکی را انتخاب کنید. اما طولی نخواهد کشید که دوره شما هم تمام شود و آنوقت مجبورید بیرون از گود نظاره گر رفتار دیگران باشید.

به قول شیخ اجل سعدی :

بالای قضای رفته فرمانی نیست

چون درد اجل گرفت درمانی نیست

امروز که عهد توست نیکویی کن

کاین ده همه وقت از آن دهقانی نیست

بوی تند فساد در فوتبال

فدراسیون قوتبال

چه کسانی بانیان فساد در فوتبال هستند؟

رزرو آسان – وحید اکرمی: در روزهای اخیر و در اوج آلودگی هوا در شهرهای بزرگ ایران، گزارشی از هیئت تحقیق و تفحص کمیسیون اصل 90 مجلس قرائت و اعلام گردید که جو فوتبالی این مرز و بوم نیز بسیار آلوده و کثیف است و بوی تند فساد در فوتبال به شدت به مشام می رسد.

ادعای وجود فساد در فوتبال البته مربوط به روزهای اخیر نیست و ریشه ای کهن در فوتبال دارد اما ارائه چنین گزارشی از یک مرجع قانونی و تاثیر گذار، نشان دهنده عزم جدی مسئولان جهت ریشه کنی فساد و مظاهرش از جامعه فوتبالی ماست. با توجه به اینکه مسئولان ذی ربط اعلام کرده اند که تمام گفته هایشان با سند و مدرک محکمه پسند همراه است، می توان گفت که وجود فساد در فوتبال ما تقریبا قطعی است.

با نگاهی گذرا به گزارش فساد در فوتبال ، در می یابیم که این فساد در لایه های مختلف فوتبال ما ریشه دوانده است. طبق گزارش اعلام شده ، ضعف مدیریت و ناتوانی آن که مستقیما به علی کفاشیان و دار و دسته اش مربوط می شود تا قردادهای صوری ای که  توسط مدیران باشگاهی با بازیکنان بسته شده است و شرط بندی ها و تبانی هایی که حول مسابقات فوتبالی صورت گرفته است و … همه و همه آتش فساد در فوتبال را شعله ور تر کرده اند.

بدون شک این پرونده دارای متهمان زیادی است، اما علامت سوال بزرگ اینجاست که چرا متهمان این پرونده نمی آیند و از خودشان دفاع نمی کنند.مگر نه اینکه از قدیم و ندیم گفته اند که “آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است”. مگر نه اینکه شخصی که ادعای بیگناهی دارد تمام مدارک و اسناد مورد نیاز مراجع ذیصلاح را آماده می کند تا بتواند حرفش را به کرسی بنشاند و خودش را از اتهام مبرا سازد. کاری که عادل فردوسی پور در برنامه 90 انجام داد و بعد از اینکه فهمید به صورت غیر مستقیم برنامه اش مورد اتهام واقع شده است موضع گیری کرد و گفت: ” ما خودمان از انتشار این گزارش استقبال می‌کنیم و بارها و بارها برنامه خود را به مبارزه با فساد اختصاص داده ایم ولی اگر منظور در این گزارش برنامه نود باشد که کاملا خلاف واقع است، اداره حقوقی صدا و سیما پیگیر خواهد بود.” این یعنی فردوسی پور برایش مهم است که مورد اتهام قرار گرفته است.

اینکه جناب کفاشیان رئیس کنونی فدراسیون فوتبال به صورت کلی بگوید که: ” من در فدراسیون فوتبال حضور دارم و فسادی در آن نمی بینم” بیشتر به این می ماند که می خواهد از سنگینی نگاههایی که به سمتش هستند بکاهد.

فدراسیون فوتبال ایران، وزارت ورزش و جوانان، گزارش کمیسیون اصل 90
فساد در فوتبال ایران

نقش وزارت ورزش و جوانان چیست ؟

اما یک سوال مهم و اساسی دیگر هم مطرح است، چرا وزارت ورزش و جوانان تاکنون، خود اقدام به کشف و شناسایی فساد و عوامل آن در ورزش و به خصوص فوتبال نکرده است؟ چرا این وزارت اکنون نمی آید و دوشادوش کمیسیون اصل 90 مجلس اقدام به معرفی و ریشه کنی فساد در ورزش کند؟ سرمایه گذاران بخش خصوصی پس از طی و انجام تشریفات قانونی چندین و چند بار خواستار خریدن تیمهای دولتی استقلال و پرسپولیس شده اند، آنهم با قیمتهای گزاف اما هر بار این واگذاری ها در مراحل پایانی وتو شده است؟ با این شرایط آیا واقعا سرخابی ها روی دوش دولت سنگینی می کنند؟

فساد در فیفا ، فساد در فوتبال ایتالیا

 

فوتبال امروزه دارای جذابیتهای زیادی شده است. پول و شهرت و مقام و…. اطرافش موج می زند و به همین دلیل زمینه رشد فساد در فوتبال بسیار آماده است. به نظر می رسد یکبار برای همیشه باید این معضل از جامعه  ورزشی رخت بربندد .چندی پیش بعضی از مسئولان خلافکار فیفا و یوفا طعم برخورد قضایی و خلع ید شدن از میز و منصب را چشیده اند، فوتبال ایتالیا هم چند سال پیش این ماجرا را تجربه کرد و خلافکاران را به سختی تنبیه کرد. فوتبال ما و مسئولانش که از آنها بزرگتر نیستند. آیا برخوردها در فوتبال ما هم رخ خواهد داد؟

تور سرخابی ها سوراخ است !

فصل نقل و انتقالات لیگ برتر

 

شرایط خاص استقلال و پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات لیگ برتر فوتبال

رزرو آسان: وحید اکرمی – حتما به یاد دارید که در ایام نه چندان دور و در فصل نقل و انتقالات لیگ برتر فوتبال، سرخابی های پایتخت تقریبا هر بازیکنی را که می خواستند شکار می کردند. استقلالی ها و پرسپولیسی ها در آن ایام تورهایشان را در دریای گل آلود لیگ پهن می کردند و به راحتی شاه ماهی های تیم های دیگر را صید می نمودند. اما چه شده است که آنها در روزهای نقل و انتقالات این سالها چندان فروغی ندارند. آیا تورهای آنها سوراخ شده است؟ به وضعیت سرخابی ها در پایان مدت نقل و انتقالات که نگاه می کنیم متوجه می شویم که آنها از نظر جذب بازیکن داخلی، حال و روز خوبی را تجربه نمی کنند.

در این اوضاع شاید وضعیت آبی ها، قرمزتر از سرخ های پایتخت باشد. استقلالی ها در ابتدای فصل، به گواه نظرسنجی ای که عادل فردوسی پور در برنامه 90 انجام داد بهترین تیم در نقل و انتقالات شناخته شدند. در آن ایام نظری جویباری و بهرام امیری پیگیر کارها بودند و مسئول توافق و خرید بازیکن بودند اما پس از گذشت چند ماه و در میانه فصل توفیقی،  یکی از اعضای هیات مدیره استقلالی ها، مسئولیت نقل و انتقال بازیکنان را به عهده گرفت و با یک دید منصفانه باید گفت که توفیقی، چندان توفیقی در جذب بازیکنان مد نظر سرمربی نداشته است. بیشترین نیاز استقلال در پست هافبک بازی ساز احساس می شود که در پایان مدت قانونی نقل و انتقال بازیکن، بازیکنی شش دانگ جذب تیم نشده است. البته تیم ها هنوز می توانند از یکی از تبصره های سازمان لیگ بهره برده و بازیکن آزاد استخدام کنند . براساس این تبصره باشگاه ها پس از پایان پنجره نقل و انتقالات فقط می توانند بازیکن آزاد جذب کنند. این بازیکنان یا باید در مهلت قانونی نقل و انتقالات لیگ برتر ایران قرارداد خود را با باشگاه قبلی فسخ کرده باشند و یا نیم فصل اول را در هیچ تیمی فعالیت نکرده باشند.

پرویز مظلومی سرمربی استقلال نقل و انتقالات لیگ برتر
پرویز مظلومی

با این تفاسیر پرویز مظلومی سرمربی آبی ها بسیار ناراحت و دلخور است چرا که هنوز بازیکنی کارآمد در پست هافبک طراح و بازی ساز جذب باشگاه نشده است. اما وضعیت برانکو در اردوگاه رقیب از نظر جذب بازیکن وطنی چندان بهتر از مظلومی نیست. پرسپولیسی ها بعد از حواشی ای که سوشا مکانی به راه انداخت و نیز جدا شدن ایمان صادقی دیگر دروازه بانشان از باشگاه، به شدت و حدت به دنبال یک دروازه بان شش دنگ می گشتند. اما در این بازار مکاره دست روی هر که می گذاشتند به بن بست می رسیدند. نمونه بارز آن علیرضا بیرانوندی بود که در مدت نقل و انتقالات لیگ برتر، ریسمان امیدش برای پیوستن به سرخهای پایتخت ابتدا گره خورد و بعد گره اش کور شد و در انتها این ریسمان پاره گردید. با این وجود پرسپولیسی ها در مدت قانونی نقل و انتقالات لیگ برتر توانستند به قول معروف مرغی از همسایه را پیدا کنند و با الکساندر لوبانف ازبک به توافق برسند. اما چیزی که واضح و مشهود است، اینست که حنای سرخابی ها برای باشگاه ها و بازیکنان لیگ برتری دیگر آنچنان رنگی ندارد.

سرمربی پرسپولیس نقل و انتقالات لیگ برتر
برانکو ایوانکوویچ