شرایطی که باید برای یک انتخاب تالار عروسی در نظر گرفت!

از جستجو و تحقیق در صفحات روزنامه گرفته تا سفارش دوست و آشنا همه و همه راهکارهایی هستند که شما می‌توانید بهترین گزینه را برای انتخاب تالار عروسی یا غذا دادن به مهمانان مجلس در پیش بگیرید ، اما راه ساده‌ تر و سریعترش خواندن گزارشی است که در پی می‌آید.

تالارهای عروسی در واقع نوع پیشرفته‌‌ همان رستوران‌های قدیم است که به نوعی شاخه فعالیت شان را تغییر داده‌ اند و علاوه بر فروشندگی غذا خدمات متنوع دیگری هم ارائه می‌دهند.

این تالار‌ها عموما به سه دستهٔ تالارهای عادی داخل شهر، تالارهای درون هتل‌ها وسرانجام باغ تالارها تقسیم می‌شوند.

با این حال پایه قراردادی این سه نوع تقریبا یکی است و هریک از آن‌ها به تناسب مکان و شرایط و خدمات خاصی که ارائه می‌دهند، قیودی را به قرارداد خود می‌افزایند.که باید با دقت به آنها توجه نمود.

اما به طور کلی حرفه و شغل تالارداری جزو یکی از اصناف بسیار پرمخاطب است و از زمانی که زندگی رنگ و بوی صنعتی به خود گرفته به طوری که تقریبا در تمام خیابان‌های اصلی و فرعی شهر یک یا دو تالار ساخته شده و هر روز مراسمی در آن‌ها برگزار می شود .و همین امر باعث سخت تر شدن انتخاب تالار عروسی مناسب شده است. پس مطمئن باشید این حرفه هرگز تعطیلی نداشته و همواره پرمخاطب است به همین دلیل صاحبان تالار‌ها می‌گویند: «ما روز و زمانمان را می‌فروشیم، نه غذایمان را.»

تالارهای پذیرایی عروسی

تالارهای پذیرایی به طور معمول دو مراسم عروسی و عزا برگزار می‌کنند، البته آن‌ها میزبان مهمانی ‌های مناسبتی مانند مهمانی حاجی بازگشته از خانه خدا هم هستند، اما این گونه مهمانی‌ها بیشتر در حیطه رستوران هاست و بیشتر افراد این مکان‌ها را برای برگزاری مهمانی ‌های مناسبتی که زمان پذیرایی کوتاهی هم دارد، مناسب ‌تر می‌دانند.

نحوه محاسبه و پرداخت هزینه ‌های یک عروسی

از مهم‌ترین مسائل مربوط به انتخاب تالار، بحث هزینه برگزاری مراسم عروسی در این اماکن است که بسیاری را به خود مشغول نموده است. اگر قصد اطلاع یافتن از نحوه محاسبه هزینه این تالار‌ها را دارید، این موارد را روی کاغذ بیاورید تا بتوانید قبل از مراجعه به تالار برآوردی نسبی از هزینه احتمالی داشته باشید .

هزینه ورودی تالار

این هزینه براساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت به تالار‌ها محاسبه و دریافت می‌شود که برای روزهای عادی و در ایام خاص متغییر است. البته معمولا این نرخ رعایت نمی‌شود و برخی تالارها به عنوان ورودیه دریافت می‌کنند.

هزینه منوی غذای تالارهای عروسی

این هزینه با توجه به انتخاب شما برای تعداد و نوع غذاهای انتخاب شده روی میز شام یا ناهار در نظر گرفته می‌شود و به ازای هر نفر مبلغ آن دریافت خواهد شد. به یاد داشته باشید این منو از ده هزار تومان آغاز و تا ۴۰ یا ۸۰ هزار تومان هم به ازای هر نفرافزایش خواهد داشت.

حق سرویس و مالیات بر ارزش افزوده تالارها

این مبلغ براساس تعرفه اتحادیه به کل مبلغ فاکتور شما افزوده خواهد شد که به ترتیب عبارت است از ۱۰ درصد به عنوان حق سرویس و درصدی مالیات بر ارزش افزوده .

انتخاب تالار عروسی

انتخاب تالار عروسی

دیگر هزینه‌های تالار

سفره عقد و اتاق ، فیلم برداری و عکاسی بستگی به تعداد دوربین و خدمات جانبی مثل آلبوم عکس، تابلوی یادگاری، نور‌پردازی، آتش بازی و گل آرایی خواهد بودکه بهای آن سلیقه‌ای و به تناسب مکان تالار متفاوت خواهد بود. البته برخی تالار‌ها این خدمات را روی هزینه هر نفر مهمان محاسبه و به طور اجباری دریافت می‌کنند، اما در بیشتر موارد این امر به عهده مشتری و انتخابی است.

بهتر است بدانیم اتحادیه تالارهای پذیرایی این اماکن را درست مثل هتل‌ها با توجه به نوع خدمات و سرویس و البته موقعیت مکانی آن‌ها درجه بندی کرده و این اماکن متناسب با این درجه بندی از شما هزینه دریافت می‌کنند، اما درباره غذا همه چیز کاملا مشخص و حساب شده است آن چنان که در قرارداد منعکس شده است، ولی اگر بخواهید از آن کم یا به آن بیفزایید در این مبلغ مصوب تغییر ایجاد می‌شود.

برای پرداخت هزینه‌ها معمولا این گونه عمل می‌شود که‌‌ همان روز امضای قرارداد متقاضی باید ۳۰ درصد کل قرارداد را به عنوان بیعانه بپردازد و پس از آن تا یک ماه قبل از تاریخ برگزاری مراسم دست کم نیمی از کل هزینه پرداخت شده باشد و سرانجام روز برگزاری تسویه حساب خواهد شد.

به تاریخ‌ برگزاری عروسی دقت کنید

هرچند نرخ تالار‌ها در ایام مختلف هفته متفاوت است و برای اول هفته کمتر از آخر هفته پول می‌پردازید، اما براساس عقاید و آداب و رسوم برخی روز‌ها برای برگزاری مراسم عروسی دارای امتیاز ویژه ای است که به همین دلیل تالار‌ها هم کمی به مبلغ می‌افزایند، چون تقاضا در آن روزها بالاست.

به جواز کسب و کارت مباشر توجه کنید

در صورتی که در انتخاب تالار عروسی شکی ندارید و تالار خودتان را انتخاب کردید وقتی وارد اتاق مدیر شدید قبل از اینکه وارد جزئیات شوید به دو نکته توجه کنید اول جواز تالار را با مشخصات مدیر آن تطبیق دهید و اگر شخص دیگری پای قرارداد نشسته است حتما از او کارت مباشرت به خواهید.

مفاد قرارداد تالار

اگر می‌خواهید بعدا دچار مشکل نشوید مفاد قرارداد را مو به مو مطالعه کنید و هرآنچه می‌خواهید یا از شما خواسته شده را در آن قید نمایید ، سپس آن را امضا کنید تا در روز مراسم شادی دچار مشکل نشوید .

هزینه کنسلی مراسم

طبق عرف و با توجه به تراکم تقاضای موجود برای تالارهای عروسی جای تردید نیست که دست کم باید از سه یا چهار ماه قبل برای انتخاب تالار اقدام نموده و بیعانه بپردازید؛ اما تا رسیدن روز برگزاری مراسم ممکن است به هر دلیل این مراسم برگزار نشود که عمده‌ترین دلایل فوت فامیل و بستگان یکی از طرفین عروسی است.

بنابراین از آنجا که تالارهای عروسی روز خود را می‌فروشند و در صورت کنسل شدن برگزاری مراسم زیان خواهند کرد، بندی در قرارداد برای خسارت کنسلی قید شده که حدود ۳۰ درصد ارزش کل قرار داد درنظر گرفته شده است، اما براساس عرف بازار کار تالار‌ها، این رقم با توجه به زمان باقیمانده تا روز برگزاری طبق توافق تعیین و دریافت می گردد .رزرو آسان-تالار عروسی مشهد

نظر شما!!

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.